Antalya’da Mustafa Kaptan Heykeli’nin Güvercin Sembolü İkinci Kez Kayboldu

Kaleiçi’nin simge ismi ‘Mustafa Kaptan’ heykelinin omuzundaki güvercin ikinci kez ortadan kayboldu

2 yıl önce açılan helkelin güvercini ikinci kez kayıp

Torunu Sinem Ekizler:

“Güvercinler dedemi hatırlatan ve onunla bağ kurmuş bir semboldü. Bu bizi ailecek çok üzdü”

ANTALYA – Antalya’da tarihi Kaleiçi’nin simge ismi Kaptan Mustafa Ekizler’in heykelindeki güvercin sembolü, iki kez ortadan kayboldu. Henüz nerede olduğu bilinmeyen güvercin heykelini göremeyen kaptanın torunu Sinem Ekizler, “Dedem ‘mühim olan arkada bir eser bırakabilmek’ derdi. Güvercinler dedemi hatırlatan ve onunla bağ kurmuş bir semboldü. Bu bizi ailecek çok üzdü” dedi.

1905 – 2001 yıllarında yaşayıp 96 yaşında hayatını gözlere yuman Kaptan Mustafa Ekizler’in Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından 1 Temmuz 2021 yılı Kabotaj Bayramı’nda Kaleiçi İskele Cami yanına heykeli dikildi.

Kaptan Mustafa Ekizler’in heykelinin sağ omzuna da, kuşlarla ayrı bir bağı olduğu için güvercin sembolü koyuldu. Dönem insanları tarafından çok sevilen ve sayılan deniz kurdunun heykelindeki güvercin, bilinmeyen bir nedenden ötürü ortadan kayboldu. Ekizler ailesinin, durumu belediye yetkililerine haber vermesinin ardından yeni güvercin sembolü heykele monte edildi. Son olarak Kaptan Ekizler’in torunu Sinem Ekizler (35), geçtiğimiz aylarda Kaleiçi’nde dolaştığı esnada dedesinin omzundaki heykelin yine olmadığını gördü. Torun ekizler ve diğer aile fertleri, ikinci kez üzüntü yaşadı.

“Rotasından hiçbir zaman şaşmadı”

Dedesinin kendisinde ayrı bir yeri olduğunu belirten Sinem Ekizler, Kaptan Mustafa Ekizler’in yaşamı hakkında şu sözleri söyledi:

“Dedem, yat limanında nasıl kocaman bir kaptansa benim için de kocaman bir aşktı. Çok mütevazi bir insandı. Sesini yükselttiğini ya da kızdığını hiç duymadım. İyilik yapmayı çok seven birisiydi. Maddiyata hiç önem vermezdi. Yaz aylarında her Cuma kapısının önünde karpuz kavun, kışın da lokum ve bisküvi dağıtıyordu. Bazı iyiliklerinde ise kesinlikle kimsenin bilmesini istemezdi. Çocukluk halimle dedemi takip etmiştim ve birilerine iyilik yaptığını görmüştüm. Aramızda bir sır kalmasını istemişti. O sırrı taşıyacağım için ayrı bir mutlu olmuştum. Dedem balık tutuyorsa herkes yemeli, balık tutup geliyorsa mahalleliye dağıtmalı. Evet şuan belki batıl inanç olabilir ama eskiler çok inanırmış; evlenmek isteyip 40 dalga aşmak isteyenleri kırmaz, onlara 40 dalga aştırırmış. Kaptanlığına diyecek bir sözüm yok, çünkü rotasından hiçbir zaman şaşmadı. Herkesin yardımına seve seve koşar, karşılığında ise bedel asla almazdı. İyi bir insandı ve merhametliydi. Aynı zamanda camide de müezzinlik yapardı ve camiden de herhangi bir karşılık almadı.”

Dedesinin Mustafa Kemal Atatürk ile anısını da paylaşan Ekizler, “Dedem Atatürk ilk geldiğinde 9-10 yaşlarındaymış. İkinci geldiğinde ise genç yaşlardaymış. Atatürk’ün çok kibar konuştuğunu, çok mütevazı olduğunu ve sohbetinin çok güzel olduğunu söylerdi. Dedem, ‘Onunla sohbet ederken mutlaka bir şeyler öğreniyorduk’ derdi. İlk karşılaşmalarında dedemin ismini duyunca neler yaptığını, nerede yaşadığını sormuş. O da anlattıktan sonra Atatürk arkasına dönüp ‘Mustafa’ya hemen bir ev verin’ demiş. Tamam diyorlar hemen ilgileniyorlar ancak Mustafa’lar karışıyor. İkinci gelişinde Atatürk dedeme evi alıp almadığını soruyor. Dedem de ‘aldım paşam, teşekkür ederim’ diyor. Oysa almadığı bir eve ‘aldım’ diyor. İşin arkasına düşmüyor, çünkü gözü ve gönlü tok bir adamdı hem de Atatürk’ü kırmak istemediğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“Koruma altına alınması gerektiğini düşünüyorum”

Ekizler, son olarak heykelin ikinci kez ortadan kaybolmasının nedenini bilmediklerini aktararak, “Heykel dikilme töreninde buradaydım. 2 yıl önce 1 Temmuz Kabotaj Bayramı’nda dikildi. Biz ailecek çok mutlu olduk. Çünkü dedem, ‘mühim olan arkada bir eser bırakabilmek’ derdi. Dedemin güvercin ve kumrularla ayrı bir bağlantısı vardı. Bir ıslık ve elini tokatlayarak onları çağırırdı. Sabah, öğle, akşam onları beslerdi. O yüzden heykelde de güvercin vardı. Güvercinin burada olmamasının sebebini bilmiyorum. Kırılmış da olabilir, rüzgar uçurmuş ya da çalınmış da olabilir. Ancak yapmasalardı, yerinde kalsaydı iyi olacaktı. Çünkü bu bizi ailecek çok üzdü. O dedemi hatırlatan ve onunla bağ kurmuş bir şeydi. Dedemin yeğeni müracaatta bulundu, ardından geçici bir güvercin konuluyor. Siyah bir güvercindi. Ancak maalesef o da yok. Neden yok? Eğer buradan ikinci kez gidiyorsa, korunmaya alınması gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

Antalya’nın ilk çevrecisi

Kaptan Mustafa Ekizler, hakkında ise heykelin yanında bulunan bilgilendirme yazısında şu ifadeler yer alıyor: “Herkesçe çok sevilen ve sayılan Antalyalı eski bir deniz kurdudur. Çocukluk ve gençlik yıllarında iki kez Büyük Atatürk’ümüzün ilgi ve iltifatlarına mazhar olup onu teknesinde ağırlama şerefine nail olmuştur. Denizlerin korunmasından, bütün kuşlarla konuşmasına kadar kendine has sıra dışı özellikleriyle kent belleğinde yer etmiş yüce gönüllü bir insandır. Antalya’nın ilk çevrecisidir. Onu Antalya tarihine, doğasına ve insanına sahip çıkan saygın kişiliği gelecek kuşaklar için güzel bir örnek olacaktır.

“Camiye müezzin atanmadığı zamanlarda ezanları minareden kendisi okudu”

“Kaptan Mustafa Ekizler bu limanda, 1919-21 İtalyan işgalini, Türk-Yunan Mübadelesini yaşamış, 2. Dünya Savaşında Fransız St Didier Gemisi İngiliz uçaklarınca batırırken iskeleye giren bir torpil onun büyük teknesini havaya uçurmuştur. Hayatının sonuna kadar İskele Camisinin hamisi olmuş, onun tamir ve bakımına katkıda bulunmuş, camiye müezzin atanmadığı zamanlar da ezanları minareden bizzat kendisi okumuştur. 1905 yılında Antalya’da doğan bu güzel insan 1 Mart 2001 yılında 96 yaşında aramızdan ayrılmıştır. Bu camiden son yolculuğuna uğurlanırken Antalya’nın bütün kuşları onu yine yalnız bırakmamıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir