Ünlülerin terzisi Nail Yurdakul hayatını kaybetti

Türkiye’de ilk mankenlik ajansı ile kadın futbol takımını kuran ve adı 15 Temmuz Şehitler Köprüsü olarak değiştirilen Boğaziçi Köprüsü tamamlandığında köprüde yaptığı defile ile tanınan 95 yaşındaki Nail Yurdakul, sabah saatlerinde tedavi gördüğü Milas ilçesindeki özel bir hastanede yaşamını yitirdi.

Yurdakul, terzilik yaptığı dönemde Başbakan İsmet İnönü’yü giydirdi, Cumhurbaşkanı ve Başbakan Turgut Özal’a kurşun geçirmez yelek dikti, ‘Sanat Güneşi’ olarak tanınan Zeki Müren’e sahne kostümleri hazırladı, Ajda Pekkan için yaptığı ekose giysiyi ise dünya çapında moda haline getirdi.

KİMLERLE ÇALIŞTI

Evli ve 1 çocuk babası Yurdakul, terzilik yaptığı dönemde Başbakan İsmet İnönü’yü giydirdi. Turgut Özal’a kurşun geçirmez yelek dikti. ‘Sanat Güneşi’ olarak tanınan Zeki Müren’e sahne kostümleri hazırladı. Ajda Pekkan için yaptığı ekose giysiyi ise dünya çapında moda haline getirdi.

NAİL YURDAKUL KİMDİR?

Nail Yurdakul, 1929 yılında öğretmen Halil Hamit Yurdakul’un beşinci çocuğu olarak Ankara’nın Keskin ilçesinde dünyaya geldi. 5 yaşındayken babası sayesinde Atatürk’ü bir toplantıda tanıyan Yurdakul, karşılaşmalarının ardından konuşmasından ve giysilerinden çok etkilendiğini söylemişti.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir