“ABD çözümün değil soykırım parçası”

 İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, ABD’nin “Gazze’de çözümün değil soykırımın sürdürülmesinin bir parçası” olduğunu söyledi.

İRAN’IN BİRİNCİ ÖNCELİĞİ GAZZE’DE ATEŞKES

Kenani, başkent Tahran’da düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi.
Sözcü Kenani, İsrail’in saldırılarında binlerce kişinin hayatını kaybettiği Gazze’de ateşkes sağlanmasına ilişkin diplomatik müzakerelerin devam ettiğini belirterek bu konunun İran’ın birinci önceliği olduğunu ifade etti.

İRAN ATEŞKES VETOSUNA “TALİHSİZLİK” DEDİ

Gazze’de ateşkes sağlanmasına yönelik çalışmalarından dolayı Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’e teşekkür eden Kenani, BM Güvenlik Konseyinde (BMGK) Gazze’de insani nedenlerden dolayı acil ateşkes talep eden karar tasarısının veto edilmesini ise “talihsizlik” olarak niteledi.

“ABD ÇÖZÜMÜN DEĞİL, SORUNUN BİR PARÇASI”

Kenani, ABD’nin ateşkes talep eden tasarıyı veto etmesiyle, “Gazze savaşının çözümünün bir parçası değil, Gazze halkına yönelik soykırımın sürdürülmesinin bir parçası olduğunu gösterdiğini” savundu.

Ateşkes için sunulan tasarının BMGK’de onaylanamaması nedeniyle BM Genel Kurulunun yeni bir kararı değerlendirmek için yarın toplanacağını hatırlatan Kenani, “Bu çabaların Gazze savaşında ateşkesi sağlamasını umuyoruz.” diye konuştu.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir