Kobani tutuklularının tahliye talebine ret

HDP eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da aralarında bulunduğu 18’i tutuklu 108 HDP’li yargılandığı Kobani Davası’nın 40’ıncı duruşmasında mahkemenin kurduğu ara karar, UYAP’ a yüklendi.

Mahkeme kararında gerekçe olarak sanıkların kaçma şüphesinin bulunmadığı fakat böyle bir ihtimalin oluşabileceği, adli kontrolün yetersiz olduğunu belirtti.

GEREKÇE: KAÇMA EĞİLİMİ ORTAYA ÇIKABİLİR

Mahkeme sanıklar hakkında gerekçe olarak, “Açılmış olan soruşturmaya rağmen kaçmayan şüphelilerin uzun bir süre sonra başlatılan kovuşturma aşamasında kaçma şüphesinin bulunmayacağı savunmaları yer yer dile getirilmektedir. İç yönü belli olmayan eylem nedeniyle kendisini ceza tehdidi altında görmeyen şüphelinin kaçmayı motive edici durumunun ilk anda bulunmayacağı açıktır. Yeni deliller itibariyle eylemin cezalandırılabilir bir eyleme dönüşebileceği ihtimali karşısında kaçma eğilimi de ortaya çıkacaktır” şeklinde yorumda bulundu.

ADLİ KONTROLLER YETERSİZ GÖRÜLDÜ

Mahkeme gerekçesinde ayrıca “Kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut delillerin varlığı isnat edilen suç ile ölçülü olması, sanığın somut olarak kaçacağı şüphesini uyandıran olgular itibariyle adli kontrol hükümlerinin bu nedenle sanık hakkında yetersiz kalacağı düşünüldüğünden, tutukluluk tedbirinin gerekli olduğu anlaşılmakla” diye belirtti.

AZAMİ SÜRENİN DOLDUĞU YERİNDE GÖRÜLMEDİ

Mahkeme heyeti verdiği ara kararla ile ayrıca azami sürenin dolduğu dair beyanların yerinde görülmediğini de belirterek, Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın 4 Kasım, Sebahat Tuncel’in ise 6 Kasım, Gültan Kışanak’ın ise 25 Ekim itibarıyla dolan azami tutukluluk sürelerine dair beyanları ve taleplerini reddetti. Kararda, “Ayrıca, yukarıda 6 No’lu ara kararda belirttiğimiz gerekçeler ışığında sanık ve sanıklar müdafilerinin sanıklar Gültan Kışanak ve Sebahat Tuncel yönünden azami tutuklulukta geçmesi gereken sürenin dolduğuna dair beyanları yerinde görülmemiştir” denildi.

Böylece mahkeme tutuklu HDP’liler Ali Ürküt, Alp Altınörs, Ayla Akat Ata, Ayşe Yağcı, Bülent Parmaksız, Dilek Yağlı, Figen Yüksekdağ Şenoğlu, Gülten Kışanak, Günay Kubilay, İsmail Şengül, Meryem Adıbelli, Nazmi Gür, Pervin Oduncu, Sebahat Tuncel, Selahattin Demirtaş, Zeynep Kahraman, Aynur Aşan ile Zeybep Ölbeci’nin tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

KOBANİ DAVASI NEDİR?

HDP Merkez Yürütme Kurulu’nun 6 Ekim’de aldığı kararla ve sokağa çıkma çağrısıyla başlayan protesto eylemleri ve silahlı çatışmalarda 7-12 2014’te ülke genelinde 46 kişi öldü, 682 kişi yaralandı

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir