Şimşek “Gerileme Var” Dedi, Erkan Kira Fiyatlarından Yakındı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, özellikle büyükşehirlerde kiralarda gerileme başladığını ifade ederek, 2024’te konut arzınını daha da artacağını kaydetti. Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı değerlendirmede “Kısa vadeli kiralamalara ilişkin düzenlemelerimiz konut arzını artırdı, özellikle büyükşehirlerde kiralarda gerileme başladı” dedi.

ERKAN, KİRA FİYATLARINDAN YAKINDI

T24’te yer alan habere göre Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan ise, kira fiyatlarından şikayetçi. Erkan, “Kiralarda Türkiye’ye özgü bir artış söz konusu. Cumhurbaşkanımız ve Cumhurbaşkanı Yardımcımız da bu konunun üzerinde çok duruyorlar. Bir insanın 10 evi olmamalı, 10 insanın bir evi olmalı. Ev ve gıda çok önemli. Sağlık konusunu devletimiz çok oldu çözeli. İstanbul, Manhattan’dan pahalı olur mu? Biz İstanbul’da ev bulamadık. Müthiş pahalı. Annemlere yerleştik, onların yanında kalıyoruz” diye konuştu.

İSTANBUL’DA ORTALAMA KİRA 18 BİN 29 TL

Öte yandan Endeksa 3. çeyrek raporuna göre, Türkiye genelinde konut kira fiyatlarında 1 yıllık değer artışı yüzde 136 seviyesinde gerçekleşti. Türkiye genelinde ortalama konut metrekare kira fiyatı 125 TL oldu. Türkiye genelinde konut metrekare kira fiyatlarının en yüksek olduğu iller ise sırasıyla Muğla, İstanbul ve Antalya oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir