Soğuk Havalar ‘Hoş Geldi’: Kombi Yakmayan Komşuya Dava Açılabilir mi?

Her ne kadar soğuk havalarının gelmesi uzun sürse de sonunda yurdun büyük bölümü kışa teslim oldu. Bu hafta sonu başta İç Anadolu olmak üzere birçok kentte kar yağışı bekleniyor. Artan doğal gaz fiyatları sebebiyle kombiyi açmak ise vatandaşları korkutuyor. Peki, kombi açmayan komşuya dava açılabilir mi? Kombi yakmayan komşudan tazminat talep edilebilir mi? Avukat Semanur Yılmaz merak edilen sorulara cevap verdi.

Vatandaşlar, artan yaşam maliyeti karşısında kısılabilecek her kalemden kısarak tasarruf yapmaya çalışıyor. Bu sebeple soğuk havaların gelmesine rağmen kombi açılışları erteleniyor.

Ancak tasarruf yapmak için kombi açmayı ihmal ederseniz, çok daha fazla bir tazminat ödemesiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Erzurum Barosu’na kayıtlı avukatlardan Şeymanur Yılmaz, ferdi kombi kullanıp, hiç çalıştırmayan komşuya dava açılabileceğini belirterek, “Normalde aylık 2 bin liralık ısıtma gideri olan bir kişi, 3 bin lira yakmak zorunda kalıyorsa bu zararın tazminini isteyebilir” dedi.

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararlarını hatırlatan avukat Yılmaz, belirlenen derecenin 15 olduğunu ve evlerdeki ısının bunun altına düşmemesi gerektiğini söyledi.

Avukat, kat maliki bir vatandaşın; “Komşum, kaloriferini hiç yakmıyor. Bundan dolayı daha fazla yakmak durumunda kalıyorum. Sayemde o ısınıyor, bense daha az ısınıyorum. Buna müdahale edin’ diyerek müracaatta bulunabileceğini hatırlattı.

“Normalde aylık 2 bin liralık ısıtma gideri olan bir kişi, 3 bin lira yakmak zorunda kalıyorsa bu zararın tazminini isteyebilir. Bunun yanında evin yeterince ısınmamasından kaynaklı meydana gelebilecek hastalıkların faturası da istenebilir. Konutta yaşayan kişi, hastalığının sebebini kombisini yakmayan komşusu olduğunu tespit eder; bunu da delillendirirse ayrıca sağlık harcamalarını da ödemesini isteyebilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir